fbpx
Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, ürün ve içerik pazarlamasının dijital üzerinden yapılmasını kapsayan ve kısa bir tanımla anlatılamayacak kadar geniş olan bir terimdir. İnternetin yükselişi ve mobilin evrimi ile ticaret ve pazarlama anlayışının değişmesi, dijital pazarlamayı doğurmuştur. Dijital pazarlama kanalları arasında internet, arama motoru, sosyal medya, mobil uygulama ve çok daha fazlası vardır.

 Kısaca; internete bağlantısıyla ulaşılabilen her alanı reklam ve satış stratejileri için planlamak, dijital pazarlama kolunu ifade eder. Pek çok ileri gelene göre dijital pazarlamanın doğuşu, ilk e-postanın gönderildiği 1971 yılına ulaşır. İki kişi ya da kurumun iletişime geçebildiği her alan, pazarlama yapmaya müsaittir. “Dijital pazarlama” terimi ilk olarak 1990 yılında ortaya çıktı hemen ardından 1994’te ilk tıklanabilir banner reklamı yayına alındı. Ve dijital pazarlamanın temelleri bu şekilde atılmış oldu. Üzerinden yıllar geçmesi geç kaldığınız anlamına gelmez. Günümüzde de uygulayacağınız dijital pazarlama stratejileri ile fark atabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama danışmanlığı, internetin hayatımızdaki varlığıyla beraber ortaya çıkan bir hizmet koludur. Globalde olduğu gibi ülkemizde de internet kullanımı artmaktadır. Giyimden eğitime, eğlenceden sağlığa kadar birçok alanda, internet üzerinden hizmet alınmaktadır. Özellikle ürün/hizmet satın alma alışkanlıklarında büyük değişiklikler gözükmektedir. E-ticaret firmalarının pazardaki alanı her gün artmaktadır. Bu durum markaların dijital ortamda yer almasını zorunlu kılmaktadır.

Bir markanın online ortamda yerini alması ya da dijital pazarda faaliyet gösteren bir markanın daha büyük kitlelere ulaşması için verilen hizmetlerin tamamı dijital pazarlama danışmanlığı olarak geçmektedir. Danışmanlıklar, bireysel olarak yapılabildiği gibi ekip halinde çalışan performans pazarlama veya sosyal medya ajansları tarafından da yürütülmektedir. Dijital pazarlama danışmanı, kendisine başvuran markaların potansiyellerini analiz ederek en doğru stratejiyi belirlemekte ve tanıtım bütçelerini ideal şekilde kullanmaktadır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama danışmanlığı, markaların internet ortamındaki bilinirlik oranını arttırmak ve müşteri kitlesini büyüterek daha fazla kazanç edinmesini amaçlamaktadır. Dijital pazarlama altında yapılan faaliyetlerin merkezini İnternet siteleri, Facebook, Instagram ve tiktok gibi sosyal medya mecraları, mobil uygulamalar, e-postalar, arama motorları ve Youtube oluşturmaktadır.

Şirketler ve markalar dijital pazarlama faaliyetlerini kendileri de yönetebilmektedir. Ancak dijital pazarlama danışmanı, firmaların artılarını ve eksilerini değerlendirerek kaynakların hangi platforma aktarılacağını daha doğru bir biçimde planlamaktadır. Dijital pazarlama danışmanlığı alan firmaların faaliyet gösterdiği sektör ve hedef kitle değerlendirilmekte, potansiyel kitlenin davranışları ölçülmekte ve bu doğrultuda firmalara özel stratejiler oluşturulmaktadır. Ayrıca müşteri kitlesi ile iletişim daha hızlı olur ve sektördeki değişimler yakından takip edilebilir. Dijital pazarlama danışmanlığı faaliyetinin aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Markanın Potansiyelinin Ölçülmesi:

Markaların dijital ortamdaki konumu belirlenmelidir. Sektörün ihtiyaçları ve rakiplerin kaynakları da analiz edilerek firmaların artılarına ve eksilerine göre ayrıntılı analiz çıkarılmaktadır.

2.Dijital Pazarlama Stratejilerinin Hazırlanması:

Dijital pazarlama danışmanlığı alan markaların avantajı bu seviyede ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar, önceki seviyede yaptıkları değerlendirmeler ile kendi tecrübelerini birleştirerek markanın geleceği için ne yapılacağını belirlemektedir.

3. Dijital Pazarlama Planın Yapılması:

Dijital pazarlama işlerinin etkili olması ve ölçülebilmesi için bir iş planı hazırlanmaktadır. Ne zaman hangi platformdan çalışma yapılacağı ve bütçenin hangi aralıklara harcanacağı gibi maddeleri ayrıntıları ile plana işlenmektedir.

4. Plana Başlanması:

Markaların stratejiye onay vermesi ve planı kabul etmesi üzerine dijital pazarlama danışmanlığı faaliyetlerine zaman kaybetmeden başlanmaktadır. Hedefler plana uygun şekilde gerçekleştirilir ve markanın dijital pazardaki değişimi not edilerek kayıt altına alınır.

5. Değişimin Analizi ve Raporlanması:

Son aşamada süreç içerisinde yapılan çalışmaların neler olduğu, bütçenin nasıl harcandığı ve sonuçlar hakkında markalara ayrıntılı raporlar sunulmaktadır. Dijital pazarlama altında yapılan hizmetlerin sonuç verip vermediği hem ajanslar hem de markalar için önemlidir. Çünkü etkisiz çalışmalar sonlandırılmalı ve yeni çözümler üretilmelidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanları, marka imajını güçlendirmek ve markaların büyümesini sağlamak için çalışmalar yaparlar. Dijital pazarlama uzmanının görevlerinden bazıları şunlardır:

 • Dijital dünyadaki trendleri ve yenilikleri takip etmek,
 • Dinamik ve kendini geliştirici etkinliklere katılmak,
 • Sosyal medya platformlarını reklam açısından iyi değerlendirmek,
 • SEM, e-posta pazarlama, Google Analytics, mobil pazarlama ve SEO konusunda bilgili olmak,
 • Stratejiler geliştirme ve markanın daha fazla kitleye ulaşarak tercih edilebilirliğini artırmak.
Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Kimler Dijital Pazarlama Uzmanı Olabilir? 

Kimler dijital pazarlama uzmanı olabilir sorusunun kesin olan tek cevabı, dijital pazarlama uzmanı olmak için dijital pazarlamaya ilgisinin olması yeterlidir. İlgiyi detaylandıralım:

 • Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak isteyenler.
 • Dijital pazarlama alanından para kazanmak isteyenler.
 • Kendi markasını dijital dünyada büyütmek isteyenler.
 • Reklamcılığı öğrenmek isteyenler.
 • Çalıştığı reklam ajanslarını, personeli denetlemek isteyen şirket sahipleri, müdürler.
 • Çalıştıkları şirkete katkı sağlamak isteyenler.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşları

Dijital pazarlama uzmanı maaşları, kişinin bireysel ya da kurumsal çalışmasına göre değişir. Freelance düzende çalışan dijital pazarlama uzmanı maaşları aldığı işletme sayısına ve işletmeyle anlaşmalarına göre değişir. Kurumsal bir yerde çalışanlar ise 5.500 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşları

Dijital Pazarlama Eğitimi Nedir?

Dijital pazarlama eğitimi dijital pazarlama stratejisi, sosyal medya yönetimi ve reklamcılığı, Google Ads reklamcılığı, SEO, e-posta pazarlama, içerik pazarlaması ve e-ticaret gibi modüllerden oluşur.

Eğitim ve hizmet almak için benimle iletişim alanından ya da instagram’dan iletişime geçin!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir