fbpx
instagram hashtag

İnstagram Hashtag Nasıl Bulunur ve Kullanılır?

Instagram Hashtag bulmak, hesabın kişisel mi yoksa kurumsal mı olduğunu göz önünde bulundurarak, popüler anahtar kelimeleri bulmak ile bağlantılı bir işlemdir. Instagram için doğru Hashtag bulma işleminde popüler Hashtag’leri sunan sorgulama araçlarından yararlanılması mümkündür. Diğer yandan bu araçlar ile bulunan kelimelerin marka ile veya sayfa sahibinin gönderileri ile uyumlu olup olmadığına mutlaka dikkat edilmelidir. Hedef kitleye hitap etmeyenler aralarından elenmelidir.

👁 Instagram Popüler Hashtagleri Bulmak

Trend Hashtag sorgulayarak ideal Hashtag bulmak için izlenen adımlar:

 • İnternet üzerinden https://www.tagsfinder.com/tr-tr/ adresine giriş yapılır.
 • İşlem ile ekrana gelen boşluk alanın altında yer alan 3 kategori görüntülenir.
 • Bu kategoriler, en çok kullanılanlar, rastgele ve canlı kategorileridir.
 • Tercih edilen üzerine tıklanır.
 • İşlemin hemen ardından seçilen kategoride en çok görüntülenen hashtag’ler sıralanır.

Bu işlem ile bir kişi veya Instagram paylaşımları yapan bir firma kendine uygun en popüler Hashtag’leri görüntüler. Bu popüler Hashtag’lerin gönderilerde kullanımı ile markanın veya ürünlerinin daha fazla Instagram kullanıcısı tarafından görülmesi sağlanır.

❓ Instagram Hesapları İçin Doğru Hashtag Sayısı Nedir?

Instagram hesapları için ideal Hashtag sayısı, bir gönderi paylaşımında maksimum 20 adettir. Hem kişisel hesaplar hem de kurumsal hesaplar ile Instagram keşfet alanında yer alabilmek için maksimum 20 adet doğru belirlenmiş Hashtag kullanma şansı bulunur.

Ancak 10 Hashtag rakamının üstüne çıkmadan en popüler 5 seçeneği ve verilmek mesajı içen diğer 5 seçeneği eşit oranlı kullanmak önerilir. Bu kapsamda popüler Hashtag kullanımları ile diğer kullanıcılar tarafından fark edilme, onlardan etkileşim alma ve markalar için Pazar hedeflerine ulaşma olasılıkları yükselir.

Diğer yandan 20 adet Hashtag’in aynı anda kullanılması sosyal medya kullanıcılarında çok fazla ilgi çekilmeye çalışıldığı havasını yaratabilir. Bu yüzden maksimum sınır sayınsa çıkmadan Hashtag kullanımı yapılması ve organik bir paylaşımın oluşturulması önerilir.

✅ Markalar İçin Instagram Doğru Hashtag Bulmak

Markalar için doğru hashtagleri hakkında detaylar şöyledir:

 • Instagram için doğru Hashtag bulma işleminde ilk olarak markanın hangi sektöre dahil olduğu ele alınır.
 • Ardından markanın hangi tip ürünleri Instagramda tanıtmaya çalıştığı ele alınır.
 • Ürün görsellerin paylaşımından pazarlama alanında başarı elde edilmek isteniyorsa bu durum dikkate alınır.
 • Bu basamakların ardından amaçlar için avantaj sunacak bir Hashtag belirlenmelidir.
 • Bu kapsamda kullanılan Hashtag, markanın mesajını, genel ürün modellerinin havasını, kampanya koşullarını ifade eden tek bir kelime üzerine veya çoklu Hashtag ile birden fazla kelime üzerine kurulabilir.

Örneğin spor mont modellerini Instagram üzerinden tanıtan ve bu alanda satış oranını yükseltmeyi de hedefleyen bir marka, spor mont, kampanya, genç stil gibi paylaşım konseptine uygun birden fazla Hashtag’i bu basamak adımları ile belirleyebilir.

✅ Kişisel Hesaplar İçin Instagramda Doğru Hashtag Bulma

Kişisel hesaplara uygun Instagram Hashtag’i bulmak için izlenen adımlar:

 • İlk olarak Hashtag’in hangi amaç ile kullanılacağı belirlenmelidir.
 • Hesap kullanıcısı diğer Instagram kullanıcıları ile yüksek etkileşime geçmek ve takipçi sayısını yükseltmek için Hashtag kullanacaksa, Hashtag sorgulama araçlarında yer alan popüler kelimeleri tercih etmelidir. Bu kapsamda keşfet’e çıkma olasılığı yükselir.
 • Kullanıcı eğer seyahat ve gezi rehberi görsellerini ve video paylaşımlarını daha fazla kullanıcıya ulaştırmak istiyor ise bu konsept dışına çıkmadan seçtiği popüler anahtar kelimeleri Hashtag olarak kullanmalıdır.
 • Kullanıcı eğer kendisi ile ayını ilgi alanına sahip olan kişileri hesabına çekmek istiyorsa sadece bu kullanıcı kitlesini hedef alan Hashtag’ler tercih etmelidir.
 • Hashtag kullanımında amaç yüksek beğeni yakalamak veya video paylaşım izlenme oranını arttırmak ise yine popüler Hashtag’ler içinde izleme kelimesinin farklı şekillerde geçtiği, İngilizce Hashtag’ler kullanabilir.

✅ Kurumsal Hesaplar İçin Instagramda Doğru Hashtag Bulma

Kurumsal hesaplara uygun Instagram Hashtag’i bulmak için uygulanacaklar:

 • Bu işlem için ilk olarak kurumsal şirketin Instagram hesabı üzerinden ne yaptığı ele alınmalıdır.
 • Eğer Instagram hesabı üzerinden sadece reklam yapılıyor ise farklı, pazarlama hedeflerinde yükselmek için paylaşım hedefleniyor ise farklı Hashtag kullanılır.
 • Marka sadece misyon ve vizyonunu tanıtma hedefindeyse ve marka adının reklamını yapmak istiyorsa kendi sektörünü, faaliyetleri ile ilgili olan popüler kelimeleri gönderilerine Hashtag olarak kullanır.
 • Örneğin bir dekorasyon firması kendisini tanıtmak için uygun görsel ve video paylaşımlarında dekorasyon, şık mobilya, modern dekorasyon gibi popüler olan kelimeleri Hashtag olarak kullanabilir.
 • Eğer bu marka direk olarak ürün satışına yönelik bir etkileşim almak istiyorsa, fiyat değerlerini de sunduğu ürün görsellerini, kampanya, modern mobilya takımı, modern orta sehpa gibi popüler Hashtag’ler ile paylaşmalıdır.
 • Eğer amaç hem bu hedefleri gerçekleştirmek hem de keşfet alanında gözükmek ise popüler Hashtag sorgulama araçlarından alınana sektöre ilişkin Hashtag ile birlikte ürünlere ilişkin anahtar kelimler bir arada kullanılır.

Bu adımlar ile Instagram için doğru Hashtag bulma işlemi kurumsal hesaplar için uygulanır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir