fbpx

ROI ve ROAS Nedir ? Nasıl Hesaplanır

Return On Advertising Spend(ROAS) Nedir?

ROAS, reklam harcamalarınızın getirisini gösterir. Reklam maliyetleriniz ile doğrudan ve münhasıran reklamla ilgili maliyetler. Kısacası amaç, reklamlara harcadığınız her TL için ne kadar kazandığınızı görmektir. ROAS, çevrimiçi reklamcılığı değerlendirmek için en popüler temel yöntemlerden biridir.
ROAS = Gelir / Maliyet x 100 formülü kullanılarak hesaplanır.

Örnek; 500TL reklam harcamasına karşılık 1350TL gelir elde ettiniz. Reklam harcamalarından elde ettiğiniz gelir, (1350/500)x100 = %270 olacaktır. Yani her 10TL reklam harcamasına karşılık 27TL kazanıyorsunuzdur.

Roas Hesaplama Makinesi


Return On Invesment (ROI) Nedir?

ROI, yatırım getirisi, yapılan yatırımın getirisini görmek için kullanılan sayısal bir değerdir. Yatırımlarınızın sayısal getirilerini ölçmek için kullanılır. ROAS’a göre daha geniş değerlendirmeler için kullanılır.
ROI = Kar(Gelir-Maliyet) / Maliyet x 100 formülü kullanılarak hesaplanır.

Aynı örnek üzerinden ilerleyecek ve başka hiç bir maliyetlerin olmadığını varsayarsak Yatırım Getiriniz, (1350-500) / 500 x 100 = %170 olacaktır.

ROI genel pazarlama stratejinizi değerlendirmenize olanak sağlarken, ROAS online kampanyalarınız için taktik belirmede yardımcı olur.

ROI Hesaplama Makinesi