fbpx
İnternetten para kazanma yöntemleri

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

İnternetten para kazanma yöntemleri, online para kazanma yolları için çeşitli arayışlara giren girişimcilerin merak konusu hadi gelin birlikte ele alalım

İçinde yaşadığımız dünya düzeninden ve onun dikte ettiği sınırlardan kurtulup, alternatif bir hayat yaşamak isteyen çok insan var. Kiminin hayali gezmek, kiminin inzivada sakin bir hayat geçirmek, kimininkiyse evinde ailesi ile olmak. Herkesin hayali farklı olsa da, hepsi dolaşım özgürlüğünü kısıtlayan ofislerden kurtulma, kendi vaktini yönetirken bir şekilde hayatını çevirecek parayı kazanabilme esasında birleşiyor. Biz de en popüler internetten para kazanma yollarını anlatmak ve hayalleri imkanlı kılmanın yolları olduğunu göstermek istedik.

İnternetten Para Kazanma Size Göre Mi? Ne Bekleyebilirsiniz?

Başlamadan önce bir konuya dikkat çekmek isteriz.

Az çalışarak zengin olmak isteyenlere uygun bir yol değil. Keza sadece az çalışmak isteyenlere de uygun bir yol değil. Bunun altını iyice çizelim. Aksine, kendi işiniz olduğu için muhtemelen maaşlı iş hayatınıza göre çok daha fazla çalışacaksınız. İnternet üzerinde yapılıyor olması ciddiyetinin olmadığı anlamına da gelmez. Sıkı sıkıya takip etmeniz gereken bir iş takvimi, çok önemsenmesi gereken bir müşteri memnuniyeti, iş takibi gibi şeyler online işler için de geçerli. Tek farkı, size yer ve zaman özgürlüğü kazandırıyor olması ki bu bizce müthiş bir kazanım ve hayallerin önündeki birçok engeli kaldıran bir faktör.

internetten para kazanma yöntemleri -2

1. BİONLUK & FİVERR – Servis satın ya da yeteneğinizi paraya çevirin

İnternetten para kazanma yöntemlerinin ilki becerilerinizi servis olarak internette satabiliyorsunuz.

Bu servisler neler olabilir?

Satabileceğiniz şeyler sadece ne kadar yaratıcı olduğunuzla sınırlı. İyi metin mi yazıyorsunuz? Sipariş üzerine metin yazın. Photoshop mu biliyorsunuz logo tasarlayın, yabancı diliniz mi var tercüme yapın, avukatsanız hukuki danışmanlık satın. Hiçbir konuda kendinize güvenmiyorsanız bile satabileceğiniz çok şey var: Satacağınız hizmet bir yere gidip sipariş verenin istediği bir sloganı söylemeniz ve bunu filme almanız kadar basit bile olabiliyor.

Kendi fiyatınızı kendiniz belirliyorsunuz. Fiverr.com tüm dünyaya hizmet veren bir site olduğu için kazancı daha cazip olabilir ama İngilizce bilmeniz şart. Bionluk.com ise Türk versiyonu.

BKZ;

Girişimci Nasıl Olunur? (1 Tıkla Girişimcilik)

2. GETTY IMAGESISTOCKSHUTTER STOCK  – Çektiğiniz fotoğraf ve videoları para kazanmaya koyun

İnternetten para kazanma yöntemlerinin ikincisi çektiğiniz fotoğrafları ve videoların kullanma hakkını internetteki sitelerde satarak para kazanabilirsiniz. Biliyorsunuz bunlar “intellectual property” sayılıyorlar ve yayıncıların, reklam şirketlerinin bunları kullanmak için sahibine bir ödeme yapması gerekiyor.

5 saniyelik bir video sattığınız zaman 30 ile 150 dolar arasında kazanabiliyorsunuz. Aynı ürün hep orada duruyor ve tekrar tekrar kullanma hakkını satabiliyorsunuz. İçerik biriktikçe bir sürü eviniz var da kiraya vermiş gibi oluyorsunuz. Benim hayatım çok fotojenik ya da ilginç değil ki çekeyim diye düşünmeyin. Akan su, perde açma, çay demleme gibi basit temalar bile iş yapıyor.

Burada bir bariyer var: Fotoğraf ev video için sitelerin belirlediği belli çözünürlük kriterleri var; yani çok iyi bir makina ile çekmeniz gerekiyor.

3. DERGİ VE GAZETELERE İÇERİK YAZARLIĞI

İnternetten para kazanma yöntemlerinin üçüncüsü kaleminiz iyiyse, dergilere, kurumsal websitelere uzman olduğunuz konularda yazı yazabilirsiniz. Ancak konunuzda isim yapmış biri değilseniz büyük meblağlar ummayın. Yazınıza gidecek güzel fotoğraflarınız olması bütçeleri ikiye katlayabilir.

4. UDEMY –İyi bildiğiniz bir konuda internet üzerinden ders verin

İnternetten para kazanma yöntemlerinin dördüncüsü çok iyi bildiğiniz konu varsa bunları online derslere çevirip, katılımdan para kazanabilirsiniz.

Bu nakış tekniklerinden YKS hazırlık kursuna, dil eğitiminden ödev desteğine birçok konu üzerine olabilir. Udemy bu konuda dünya lideri, ve kurucularının da ODTÜ’lü bir kaç dahi genç ve arkadaşlarımız olduğunu söylemekten mutluluk duyarız. Derslerinizi İngilizce yapmanız, bir anda Türkiye havuzundan çıkıp dünyaya açılmanızı sağlayacağı için önünüzü çok açacaktır.

5. WORDPRESS – Websitesi yapmak için yazılımcı olmak gerekmiyor.

İnternetten para kazanma yöntemlerinin beşincisi WordPress internet sitesi yaparak para kazanmak.

Olay artık kod yazmak değil, hazır yazılmış kod paketlerini bir araya getirmek. Yani ikea gibi düşünebilirsiniz: Nasıl ki mobilyaları birleştirmek için marangoz olmanız gerekmiyor, her şey paketin içinden kesilmiş biçilmiş çıkıyor, size sadece birleştirmek kalıyorsa wordpress de benzer bir mantık.

Modüler bir sürü ürün var ve siz bunları bir araya getirerek bir web sitesi yaratıyorsunuz. Yine de ara sıra koddan anlamayı gerektiriyor ama onu da zaten kullanırken çözüyorsunuz ya da bir Google araması ile çözebiliyorsunuz. Beklentileri doğru yaratmak adına: Kalkıp bi Sahibinden.com ’un websitesini yapamazsınız ama zaten bir sürü işletmenin ihtiyacı da bu kadar teknik alt yapı gerektirmiyor.

Fotoğrafçılardan restoranlara bir sürü işletmenin ihtiyacı daha basit, statik web siteleri ve bunları kıvırabilirsiniz. Hatta biraz pişince içine rezervasyon sistemleri koyabilecek kadar komplike işlere bile imza atabilirsiniz.

6. AIRBNB EXPERIENCES – İnsanlara rehberlik edin ya da bir tecrübe yaşatın

İnternetten para kazanma yöntemlerinin altıncısı AirBnB insanların evlerini ya da evlerindeki bir odayı turistlere kiralamasını sağlayan websitesi. Bu sene konaklamadan servise doğru bir açılım yaptı. Artık siz de turistlere satabileceğinizi düşündüğünüz servisleri orada listeleyebiliyorsunuz. Mesela; bisiklet, mahalle pazarlarıya da sokak lezzetleri gibi geziler düzenleyebilir, ebru ya da Türk yemekleri atölyesi yapabilirsiniz.

7. ETSYEBAY, INSTAGRAM – El emeğinizi ya da yurt dışından getirdiklerinizi satın

İnternetten para kazanma yöntemlerinin altıncısı etsy ve Ebay dünyaya açılan kapınız olabilirler. Her ikisinde de bireyler satmak istedikleri şeyleri plaftoma yükleyip, müşteri çıkmasını bekliyorlar. Ebay’ı zaten biliyor olma ihtimaliniz çok yüksek, o yüzden direkt Etsy’i anlatmaya geçeceğiz.

Etsy bizim alışveriş yapmayı çok sevdiğimiz bir tasarım / yerel ürün / zanaat satış platormu. Mesela Hintli bir takı tasarımcısı ürünlerini burada sergiliyor ve aynı eBay’de olduğu gibi sipariş alıyor ve platform üzerinden ödeme gerçekleşiyor.

8. ONLINE YAYINCILIK

Bilgi birikimi sahibi olduğunuz niş bir konu üzerine bir web sitesi kurabilirsiniz. WordPress kullanarak artık bir web sitesi yapmanın kolaylığından yukarıda zaten bahsetmiştik. Burada önemli olan bir konu üzerine yoğunlaşmanız, mesela makyaj ya da futbol gibi. Aynı anda hem yemek tarifi, hem makyaj, hem diliş nakış yazmak kötü bir fikir mesela.

Ancak bir web sitesini ayağa kaldırmak çok ciddi emek ve zaman istiyor ve para kazanması epey zaman alıyor. Web sitelerinin en önemli gelir kapısı Google’ın sağladığı reklam alanları.  

Dişe dokunur bir gelir elde etmek istiyorsanız ayda 1 milyon kez tıklanan bir web sitenizin olması şart. Ama 1 milyon tıklanacak kadar büyümek senelerin emeği ve yatırımı demek. Ayrıca web sitesinin de hosting, domain ismi, plugin’ler gibi bir sürü giderleri var. Ya da kendi kendinize web sitenize reklam almaya uğraşabilirsiniz. Onlar daha karlı olur ama müşteri bulup ikna etmesi, takip etmesi vs zor…

9. YOUTUBE 

YouTube’da da 1 Milyon izleneme sizce ne kadar kazanır? Maalesef Türkiye’de 1 Milyon izlenmeye bile 4 basamaklı bir reklam geliri gelmiyor.  Asıl soru 1 milyon izlenme gibi ciddi bir rakama gelmek için ne yapmak lazım. Çünkü YouTube’da büyümek de websitesi büyütmek gibi çok zor.

YouTube’a iş fikri olarak bakıyorsanız, amacınız çok izlenecek videolar yayınlamak olmalı. Yani birinci öncelik kalite değil, nicelik.

Mesela saçma sapan kavga ya da hayvanların kapıştığı videolardan oluşan playlistler manasızca çok izleniyor. Telif haklarını nasıl atlatıyorlar bilmiyoruz. Telif haklarını bir dert olmaktan tamamen kaldırmak isterseniz de evinizde kolayca çekip kurgulayacağınız bir tema düşünün. Mesela yemek videoları ya da nasıl yapılır ya da DIY (kendin yap) videoları çok kolay ve çok izleniyor ama onlarda da rakip çok. Kanal büyütmek kolay değil. Reklamlara da hiç bel bağlanmaz. En iyi ihtimal marka işbirlikleri ile bu yolda yürümeniz.

10. AFFİLİATE MARKETİNG

Satış ortaklığı olarak bilinen afiliate marketingin en eski temsilcilerinden biri amazon. Ürünü satar komisyon alırsınız artık günümüzde trendyol linkleri, bitcoin ref linkleri halini almış olarak kullanılmaktadır.

11. Network Marketing

Tamamiyle internetten satış olarak sayılmasada internetten para kazanma yollarından biridir.

Peki nasıl? Hiç Herbalife, Avon veya Farmasiyi duydunuz mu? Ürünler indirimli olarak size uygundan verilir ve siz bunları tavsiye ile satarsınız. Sadece satarak mı para kazanılıyor ? Tabii ki hayır sizin gibi bu sisteme dahil olacak kişileri kolunuza üye yapıyorsunuz yani size üye oluyor ve her yaptığı alıştan size komisyon veriliyor.

12. R10.NET , VİRGUL.NET VE WMARACI GİBİ WEBMASTER PLATFORMLARI

Herkese uygun platformlardır. Nice iş fikirleri, fırsatlar buralardan çıkar ister hizmet verir ister hizmet alır ister ürün satar ister ürün alırsınız.

Dijital Günlükleri’nden Mesajın Var!

Sende internetten para kazanmak istiyorsan işine yarayabilecek bu hesabı hemen takip et!

İnstagram: DijitalGünlükleri

1 thought on “İnternetten Para Kazanma Yöntemleri”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir